• Bismarck Public Schools organize relationships for learning to create a climate of intellectual development & a caring community of shared educational purpose. All three middle schools in the Bismarck district are divided into smaller learning communities, with teams of teachers & students as the underlying organizational structure.

    To ensure strong teams, our middle school pays attention to the nature & quality of interactions among teachers & student team members. Our teams continually concentrate their efforts on achieving high standards for both teaching & learning skills.

    We also attend to critical elements which affect the success of our teams. These critical elements include the size of the teams, the composition of each team, a team time for all team members to meet daily, & continuity in all aspects of the teaching & learning process.

    ~Turning Points 2000~

    Please visit any of our teams by selecting a team name from the navigation at the left.

Bobcats Staff Members - Grade 6

  • Mr. Jeramie Schafer - Team Leader - Reading - Rm N104
    Mr. Ben Schiermeister - Science - Rm N101
    Mrs. Jocelyn Wax - English - Rm N105
    Mr. Dallas Hinderer - Social Studies - Rm N103
    Mrs. Melissa Korslien - Digital Literacy - Rm 123
    Mrs. Joylyn Ciz - FACS - Rm 202
    Mrs. Pam Wagner - Reading Strategies - Rm 124
    Miss Alyssa Steiner - AVID - Rm 122
    Mrs. Rachel Jungling - Art - Rm 125

Lynx Staff Members - Grade 7

  • Mr. John Healy - Life Science - Rm 113
    Mr. Chad Even - Globial Studies - Rm 110
    Ms. Erin Brown - English - Rm 111
    Mrs. Kim Hager - Math - Rm 112
    Mrs. Dayna Zins - Communications - Rm 105
    Mrs. Teha Bina - Special Education - Rm 103
    Mrs. Desiree Bondley - Choir - Rm M100
    Mr. Mark Sheldon - Technology - Rm 140
    Miss Brittney Squires - Special Education - Rm 102

Ocelots Staff Members - Grade 8

  • Mr. Kevin Schmitcke - Team Leader - PE - East Gym
    Mrs. Becky Davis - Math - Rm 212
    Mrs. Kristi Meyer - History - Rm 215
    Mr. Wade Curren - Earth Science - Rm 212
    Mrs. Julie Curren - English - Rm 213
    Mr. Andy Prokop - ND Studies - Rm 130
    Mr. Martin Brash - Math Strategies - 217
    Mrs. Sarah Zainhosfsky - Special Education - Rm 101

Panthers Staff Members - Grade 6

  • Mr. Erik Hanson - Team Leader - Math - Rm N203
    Mrs. Rhiannon Roemmich - English - Rm N205
    Mrs. Kirsten Dickhut - Science - Rm N201
    Mr. Brian Werner - Reading - Rm N204
    Mr. Tracy Wolf - Social Studies - Rm N202
    Mr. Corey Greff - PE Electives - Wrestling Rm
    Mr. Wes Carr - Art - Rm 126
    Mrs. Jessica Varriano - Special Education - Rm 206
    Mrs. Paula Vetter/Mrs. Beth Gotta - Special Ed. - Rm 205
    Mrs. Sheila Peterson - PE - South Gym

Leopards Staff Members - Grade 7

  • Mrs. Vicki Wolf - Math - Rm 115
    Mrs. Becky Vossler - Global Studies - Rm 117
    Mrs. Caitlin Bauer - Co-Team Leader - English - Rm 116
    Mrs. Kristi Dagman - Life Science - Rm 114
    Mrs. Josie Glatt - Co-Team Leader - Communication Lab - Rm 106
    Mr. Curt Haux - PE - North Gym
    Mr. Scott Reichenberger - Health - Rm 108
    Mr. Mike Crouse - Technology - Rm 135
    Mrs. Anne Nathe - Special Eduation - Rm 207

Puma Staff Members - Grade 8

  • Mrs. Kelly Schettler - Team Leader - Math - Rm 128
    Mr. Randy Palmer - English - Rm 132
    Mrs. Rani Nelson - Earth Science - Rm 211
    Mr. Robert Fuller - Career Education - Rm 129
    Mrs. Erica Quale - History - Rm 131
    Mr. David Augustadt - Band - Rm M101
    Mrs. Kim Brecht - Sp. Educ. - Rm 104
    Mrs. Erin Finneman - Communication 8 - Rm 127